Gambit Królowej - Walter Tevis w wydawnictwie Czarne
Czasy zimnej wojny to jedna z najciemniejszych kart w historii Stanów Zjednoczonych. To również czas budzącego się feminizmu i walki o równouprawnienie płci i ras. Te wydarzenia są tłem opowieści, którą czyta się bardzo dobrze. Napisana lekkim piórem jest wprowadzeniem w pełen obsesji świat szachów.
Główna bohaterka to niesamowity konglomerat Świętej, control-freak'a o niesamowitej pamięci i umiejętności syntezy rozmaitych elementów narracji samej gry co pozwala jej na przewidywanie jej starć ze światem narracji radzieckich mistrzów.
Co zatem jest wyjątkowego w powieści Trevisa, którą można łatwo wrzucić do kategorii książek w danej dziedzinie? A powieści w tym stylu powstało już całkiem sporo?
Tutaj możemy wspomnieć o języku jakiego Trevis używa do opisania wewnętrznej podróży głównej bohaterki. To język samej gry. Szachy i taktyczna natura tejże gry jest pokazana tu mistrzowsko gdzie autor przeplata to z tym jak główna bohaterka posuwa się w swojej małej odyseji. To obraz przybliżony przez autora który autentycnize kocha swoją bohaterkę i pokazuje ją w perspektywie, elokwentnie, feministycznej. Bez naciągania i szczerze. To nowoczesny blidungsroman, gdzie protagonistka i bohaterowie stają się figurami szachowymi.
Comments
Post a Comment